Chirurgia naczyniowa – dział chirurgii zajmujący się badaniem naczyń krwionośnych (tj. tętnic i żył) oraz limfatycznych.
Dziedzina medycyny zajmująca się rozpoznawaniem i leczeniem schorzeń alergicznych, czyli takich, u podstaw których stoi zjawisko nadwrażliwości, zwłaszcza inicjowane przez mechanizmy immunologiczne.
Dziedzina medycyny zajmująca się schorzeniami i wadami układu sercowo-naczyniowego, ich rozpoznawaniem i leczeniem.
Dziedzina medycyny zajmująca się diagnostyką, leczeniem i profilaktyką chorób obwodowego układu nerwowego i ośrodkowego układu nerwowego.
Dziedzina medycyny zajmująca się badaniem oraz opisem struktury i funkcji skóry, a także schorzeniami skóry i jej przydatków (włosów, paznokci) oraz niektórymi chorobami ogólnoustrojowymi, ujawniającymi się przede wszystkim na skórze (np. łagodne i złośliwe nowotwory, jak czerniak złośliwy lub rumień guzowaty).
Obejmuje działania medyczne, celem których jest wykrycie ewentualnych wad wrodzonych stawów biodrowych u niemowląt. Zarówno badanie ortopedyczne, jak i ultrasonograficzne pozwalają na wczesne oraz szybkie wdrożenie odpowiedniego leczenia.
Dziedzina medycyny zajmująca się profilaktyką i leczeniem chorób żeńskiego układu płciowego.
Dział medycyny zajmujący się funkcjonowaniem, patologiami i leczeniem zębów, przyzębia, języka, błony śluzowej i innych tkanek jamy ustnej oraz ją otaczających, a także stawu skroniowo-żuchwowego człowieka.